fbpx

Zadzwoń pod numer 42 276 55 85 i dowiedz się o metodach leczenia

Czym jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa?

Zwyrodnienie kręgosłupa to przedwczesne zużycie i deformacja krążków międzykręgowych oraz stawów kręgowych. W wyniku przebiegu choroby zwyrodnieniowej dochodzi do zniszczenia chrząstki stawowej, zniekształceń kostnych oraz powstawania osteofitów czyli wyrostków, które mogą zwężać kanał kręgowy. Zmianom zwyrodnieniowym towarzyszy proces zapalny co powoduje, że połączenia pomiędzy poszczególnymi segmentami kręgosłupa ulegają osłabieniu.

Zmiany zwyrodnieniowe dotykają głównie osób powyżej 60. roku życia ale dotyczą one również młodych osób.

Wady postawy np. skolioza, przebyte urazy kręgosłupa, siedzący tryb życia, zawodowe uprawianie sportu, zaburzenia hormonalne oraz metaboliczne czy wrodzone nieprawidłowości stawowe, zwiększają ryzyko powstania zwyrodnień.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa ma charakter przewlekły, przez wiele lat może pozostać niezauważona.

Jakie są objawy zwyrodnienia kręgosłupa?

Podstawowymi i najczęściej występującymi symptomami choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa są dolegliwości bólowe. Na początku ból towarzyszy wykonywanym ruchom z czasem zdecydowanie przybiera na sile i występuje również w spoczynku. Najbardziej dotkliwy jest po czasowym unieruchomieniu, na przykład po dłuższym siedzeniu w miejscu lub śnie i zmniejsza się po rozruszaniu ciała. Bólowi może towarzyszyć uczucie sztywności kręgosłupa i ograniczenie jego ruchomości. Typowe dla choroby zwyrodnieniowej są także takie objawy neurologiczne jak: mrowienie, drętwienie, zanik czucia. Od stopnia zaawansowania choroby zależy nasilenie intensywności bólu. Z wczesnym etapem choroby związane są bóle punktowe w stawie, w którym następują zmiany.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – objawy

Do objawów zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego należy przede wszystkim uciążliwa sztywność i ból karku. Silny, palący ból promieniuje do barku, łopatki, ramienia, przedramienia czy dłoni i może wskazywać na rwę barkową.

Zwyrodnienie szyjnego odcinka kręgosłupa wywołuje ponadto takie objawy neurologiczne jak drętwienie i mrowienie rąk, niedowłady kończyn górnych, zawroty głowy, ból głowy z tyłu, szumy uszne a nawet zaburzenia wzroku i słuchu.

Zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego – objawy

Symptomy zwyrodnienia odcinka piersiowego kręgosłupa to ograniczenie zakresu wykonywanych ruchów oraz ból pleców między łopatkami czy osłabienie siły okolicznych mięśni. Zdarza się także, że ból promieniuje do kończyn dolnych.

Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego – objawy

Zmiany zwyrodnieniowe odcinka, który ulega największym obciążeniom mogą generować objawy rwy kulszowej czyli ból kręgosłupa promieniujący do nóg i pośladków. Tak zwany ból korzeniowy, ostry i rwący jest efektem ucisku na korzenie nerwowe. Ucisk wywołuje zwykle dyskopatia, głównie przepuklina kręgosłupa, która często towarzyszy zmianom zwyrodnieniowym.

Jak leczyć zwyrodnienie kręgosłupa?

Sposób leczenia choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa zależy od specyfiki i stopnia zaawansowania zmian chorobowych. Procesy degeneracyjne są nieodwracalne, a leczenie zachowawcze ma na celu przede wszystkim zahamowanie postępu choroby, zmniejszenie bólu i poprawę ogólnej sprawności fizycznej pacjenta.

Ważne jest zwiększenie aktywności fizycznej, ćwiczenie mięśni brzucha i grzbietu. Istotne jest również zmniejszenie masy ciała, szczególnie w przypadku gdy pacjent zmaga się z nadwagą lub otyłością. Należy również zadbać o ergonomię snu i stosowanie poduszek i materaców ortopedycznych, które są odpowiednim podparciem dla kręgosłupa. Zwyrodnienie wymaga wsparcia terapeuty w profilaktyce i leczeniu zwyrodnień.

W leczeniu zwyrodnienia kręgosłupa stosowana jest również orteza lędźwiowa, gorset piersiowy lub kołnierz szyjny. Zastosowanie takiej formy stabilizacji kręgosłupa oraz czasu jego stosowania, musi wynikać ze ścisłych wskazań specjalisty.

Ucisk na struktury w kanale kręgowym rozpoznany w badaniu rezonansem magnetycznym lub tomografii komputerowej, może być wskazaniem do operacji kręgosłupa.

W przypadku silnego bólu ulgę może przynieść zastosowanie blokad przykręgosłupowych czyli podanie leku sterydowego bezpośrednio do zmienionego miejsca.

7

Zabiegi

Pakiet I „Zwyrodnienie kręgosłupa” – 5 sesji (1 sesja/dzień)
W skład 1 sesji wchodzą zabiegi:
•             laser niskoenergetyczny
•             ultradźwięki
cena pakietu: 180,00 zł (cena zabiegów poza pakietem 200,00 zł)
Konsultacja fizjoterapeuty w pakiecie GRATIS

________________________________________________

Pakiet II „Zwyrodnienie kręgosłupa” – 5 sesji (1 sesja/dzień)
W skład 1 sesji wchodzą zabiegi:
•             Sollux
•             masaż klasyczny całego kręgosłupa
cena pakietu: 450,00 zł (cena zabiegów poza pakietem 500,00 zł)
Konsultacja fizjoterapeuty w pakiecie GRATIS

________________________________________________

Pakiet III „Zwyrodnienie kręgosłupa” – 5 sesji (1 sesja/dzień)
W skład 1 sesji wchodzą zabiegi:
•             krioterapia
•             indywidualna praca z pacjentem
cena pakietu: 475,00 zł (cena zabiegów poza pakietem 525,00 zł)
Konsultacja fizjoterapeuty w pakiecie GRATIS