fbpx

Pracujesz przy komputerze, trenujesz zawodowo czy wykonujesz powtarzalne prace fizyczne? To oznacza, że możesz być narażony na powstanie zespołu cieśni nadgarstka. Wyjaśniamy, jakie inne czynniki sprzyjają jej powstaniu, jakie daje objawy i jak ją leczyć.

Zobacz pakiety rehabilitacyjne na cieśń nadgarstka opracowane przez specjalistów Herbranda 

Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to stan chorobowy wywołany przez długotrwały ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Zazwyczaj dotyka ręki dominującej, która jest przeciążona.

Przyczyny cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to jedna z najczęstszych chorób nerwów obwodowych. Prowadzą do niej liczne i powtarzające się urazy wywołane przez chroniczne przeciążenia mięśni i ścięgien. W jaki sposób dochodzi do przeciążenia? Poprzez utrzymywanie ręki lub ramienia w niezmienionej pozycji oraz stałe powtarzanie tych samych ruchów ręki i nadgarstka.

Czy wiecie, jakie codzienne sytuacje mogą wywołać zespół cieśni nadgarstka? „Winowajcą” często okazuje się nasz styl życia i rodzaj wykonywanej pracy, która wymaga takich samych, powtarzalnych ruchów nadgarstka np. praca przy komputerze (szczególnie przy nieprawidłowym ustawieniu myszy komputerowej i odchyleniu klawiatury). Na powstanie cieśni nadgarstka narażeni są również pracownicy fizyczni wykonujący powtarzalne ruchy ręką, sportowcy czy muzycy.

Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi powstaniu cieśni nadgarstka jest otyłość, przebyte urazy, przewlekła choroba nerek.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy 

W początkowym stadium objawy cieśni nadgarstka są na tyle rzadkie i słabe, że często nie wzbudzają obaw u chorego. W konsekwencji pacjenci na tym etapie nie zgłaszają się do specjalisty i pojawiają się dopiero wówczas, kiedy objawy stają się dokuczliwe. O jakie objawy chodzi?

  • Tępy ból w okolicy nadgarstka, przedramienia lub ramienia
  • Parestezja, czyli czucie mrowienie lub/i drętwienia rąk, silnego gorąca lub zimna
  • Osłabienie ręki i mniejsza precyzja ruchów, np. chory zaczyna mieć trudności z uniesieniem filiżanki czy zaciśnięciem ręki w pięść
  • Uczucie sztywności palców

Innymi objawami mogącymi oznaczać zespół cieśni nadgarstka jest zmniejszenie potliwości rąk oraz zmiana koloru dłoni.

Cieśń nadgarstka – diagnozowanie

Jeśli zauważamy u siebie powyższe objawy, należy odwiedzić ortopedę, który przeprowadzi wywiad i badania (m.in. testy funkcjonalne) w celu postawienia diagnozy. Przy podejrzeniu cieśni nadgarstka często wykonuje się również dodatkowe badania, takie jak EKG (elektromiografia), przewodzenia nerwowego, USG oraz obrazowanie techniką rezonansu magnetycznego.

Leczenie cieśni nadgarstka

Fizjoterapia to podstawowa metoda, która usprawnia rękę dotkniętą zespołem cieśni nadgarstka, szczególnie w lekkim lub średnim stadium.

Pakiety rehabilitacyjne

W Centrum Medycznym Herbrand opracowaliśmy dla Pacjentów 3 pakiety rehabilitacyjne do wyboru. Jeśli zastanawiasz się, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy, skonsultuj się z naszymi rehabilitantami telefonicznie: 42 276 55 85 lub odwiedzając nas w placówce pl. T. Kościuszki 28,  Aleksandrów Łódzki

Pakiet I „Cieśń nadgarstka” – 5 sesji (1 sesja/dzień)

W skład 1 sesji wchodzą zabiegi:

  • pole magnetyczne
  • laser niskoenergetyczny
  • ultradźwięki/jonoforeza

Cena pakietu: 270,00 zł (cena zabiegów poza pakietem 300,00 zł)

Konsultacja fizjoterapeuty w pakiecie GRATIS
________________________________

Pakiet II „Cieśń nadgarstka” – 5 sesji (1 sesja/dzień)

W skład 1 sesji wchodzą zabiegi:

  • krioterapia
  • indywidualna praca z pacjentem

Cena pakietu: 475,00 zł (cena zabiegów poza pakietem 525,00 zł)

Konsultacja fizjoterapeuty w pakiecie GRATIS

Zadzwonimy do Ciebie