Rehabilitacja
Dlaczego rehabilitacja w CM Herbrand?
Herbrand to:
- doświadczeni lekarze i fizjoterapeuci,
- nowoczesny, innowacyjny i różnorodny sprzęt rehabilitacyjny (pracę manualną doświadczonych fizjoterapeutów łączymy z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi),
- plany rehabilitacyjne i ćwiczeniowe dostosowane do pacjenta,
- kompleksowe i indywidualne podejście do leczenia,
- zabiegi lecznicze, relaksacyjne i estetyczne,
- współpraca międzynarodowa i wymiana doświadczeń ze specjalistami z zagranicy,
- dogodna lokalizacja z łatwym dojazdem dla mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego, Łodzi, Pabianic i całego województwa łódzkiego
- domowa rehabilitacja na NFZ dla pacjentów z powiatu zgierskiego.
Kompleksowe zabiegi fizjoterapii
W naszym centrum medycznym działamy kompleksowo. Nasi doświadczeni lekarze rehabilitacji medycznej i fizjoterapeuci dobierają zestawy ćwiczeń i zabiegów, które mają pomóc w szybkim powrocie do sprawności i w zwalczeniu dolegliwości bólowych. Posiadamy nowoczesne i szerokie wyposażenie, które pozwala nam opracować dla każdego pacjenta terapię najlepszą dla niego i precyzyjnie oddziaływać na dane schorzenie lub zespół schorzeń. Dzięki temu trwały powrót do pełni sił i odzyskanie komfortu życia są możliwe w szybkim czasie.
O sprawność naszych pacjentów dbają doświadczeni lekarze rehabilitacji medycznej i fizjoterapeuci. Zapewniamy szeroką ofertę masaży, zabiegów relaksacyjnych i przeciwbólowych. Prowadzimy kompleksową terapię przeciwbólową, fizjoterapię zachowawczą i pooperacyjną, poudarową, leczymy zwyrodnienia kręgosłupa i wady postawy, zwalczamy obrzęki. Nasi fizjoterapeuci pracują również z dziećmi i dorosłymi korygując wady postawy (m.in. skoliozę).
Lekarze specjaliści rehabilitacji medycznej
dr n. med. Andrzej Żytkowski
Specjalista neurologii i Rehabilitacji Medycznej
NFZ / komercyjnie
koszt wizyty: 200,00 zł
lek. med. Karolina Sikorska
Specjalista rehabilitacji medycznej
NFZ / komercyjnie
koszt wizyty: 170,00 zł
Rehabilitacja, neuromobilizacja, manualna terapia schorzeń kręgosłupa
prof. dr hab. n. med. Mirosław Janiszewski
Specjalista chorób wewnętrznych, Specjalista rehabilitacji medycznej
czw. 09:00-11:00 (po wcześniejszym umówieniu wizyty)
koszt wizyty: 150,00 zł
Pakiety lecznicze
Obok pojedynczych zabiegów i indywidualnych planów rehabilitacyjnych, nasi specjaliści opracowali również pakiety lecznicze odpowiadające na najczęściej zgłaszane przez pacjentów dolegliwości. W skład pakietów wchodzą sprawdzone zabiegi, które skutecznie oddziałują na daną dolegliwość.
Pierwsza wizyta – jak przebiega?
- Wywiad z pacjentem. Nasz specjalista przeprowadza wywiad, aby poznać potrzeby i problemy zdrowotne pacjenta.
- Analiza wyników lekarskich. Specjalista zapoznaje się z dokumentacją medyczną pacjenta (np. RTG, rezonans magnetyczny). Jeśli masz wątpliwości, jakie badania warto przynieść na pierwszą wizytę, skonsultuj się z naszym specjalistą telefonicznie: 42 276 55 85.
- Badanie manualne. Specjalista prowadzi badanie manualne, aby na jego podstawie, wywiadu i wyników badań postawić diagnozę.
- Ułożenie planu zabiegów oraz ewentualnie opracowanie instruktażu ćwiczeń dla pacjenta do domu.
Jak przygotować się do wizyty?
Na wizytę u fizjoterapeuty należy zabrać z sobą wygodny strój sportowy, obuwie na zmianę i maseczkę ochronną.

Fizykoterapia
- elektroterapia
- fala uderzeniowa
- komora hiperbaryczna
- krioterapia miejscowa
- światłolecznictwo
- pole magnetyczne
- Salus Talent PRO głęboka stymulacja elektromagnetyczna – walka z bólem narządu ruchu i terapia urologiczna
- Sucha kąpiel CO₂/ O₃
- TR- Therapy terapia radiofalowa ukierunkowana
- Ultradźwięki
- Terapia stawów skroniowo-żuchwowych
- Leczenie skoliozy
- Leczenie nietrzymania moczu
- Sollux
Metody specjalne
- metoda McKenziego
- Kinesiology taping
Masaż
- masaż mechaniczny limfatyczny
- drenaż limfatyczny ręczny
- presoterapia z podczerwienią i elektrostymulacją
- klasyczny całego kręgosłupa i ramion
- klasyczny odcinkowy
- masaż twarzy
- masaż bańką chińską
Kinezyterapia
- bieżnia
- ćwiczenia w odciążeniu
- gimnastyka korekcyjna
- indywidualna praca z pacjentem
- wyciągi
Domowa rehabilitacja w ramach NFZ. Gdzie jej szukać i komu się należy?
Rehabilitacja lecznicza pozwala podreperować zdrowie i odzyskać możliwą do osiągnięcia sprawność. Odbywać się może w warunkach ambulatoryjnych, w szpitalu czy sanatorium. Ci pacjenci, którzy z powodu niesprawności nie mogą dotrzeć do odpowiedniej placówki, mogą być usprawniani we własnych domach. Zabiegi w warunkach domowych finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Skierowanie na darmową rehabilitację leczniczą w ramach NFZ może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista), który ma podpisaną umowę z funduszem. Ważne, aby na skierowaniu znalazła się adnotacja o wskazaniach do rehabilitacji w domu. Pacjent wybiera placówkę realizującą taki zakres świadczeń i ustala termin, w którym odwiedzać go będzie fizjoterapeuta. Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych jest ważne 30 dni od daty wystawienia.
Jakie zabiegi w domu chorego?
Pakiet zabiegów refundowanych przez NFZ obejmuje m.in. kinezyterapię, masaż, elektrolecznictwo, światłolecznictwo. Fizjoterapeuta może odwiedzać pacjenta kilka razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Pacjent lub opiekun potwierdzają wykonanie zabiegu podpisem. Rehabilitacja domowa trwa najczęściej 4 tygodnie, ale bezpłatnie pacjent może wykorzystać do 80 dni terapii w ciągu roku. W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach lekarz za pisemną zgodą dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ może ją przedłużyć. Rehabilitacja obejmuje nie więcej niż 5 zabiegów dziennie.
Dla kogo domowa rehabilitacja?
- ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) – do 12 miesięcy od powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu;
- ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi 5. stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa (wyjątek stanowią dzieci do ukończenia 18 r. ż.);
- uszkodzeniem rdzenia kręgowego – do 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego;
- chorobami przewlekle postępującymi (miopatie, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guzy mózgu, reumatoidalne zapalenie stawów itp.
- chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – do 6 miesięcy od wykonania operacji;
- urazami kończyn dolnych – przez okres do 6 miesięcy od powstania urazu;
- a także osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym.
Warto pamiętać, że placówki, które posiadają umowę z NFZ na rehabilitację ambulatoryjną, mogą również udzielać świadczeń w domu pacjenta. Nasze centrum opieką rehabilitacyjną w warunkach domowych obejmuje pacjentów z powiatu zgierskiego.