fbpx

Objawy zwyrodnienia stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się w wyniku zaburzeń chrząstki stawowej. Z czasem uszkodzeniu ulegają także inne struktury jak kość podchrzęstna, torebka stawowa, otaczające staw więzadła, ścięgna a nawet mięśnie. Skutkiem tego są dolegliwości bólowe, które zwiększają się po okresie spoczynku oraz dłuższym używaniu stawu, sztywność stawów, którą najbardziej odczuwamy rano i po okresie unieruchomienia, ograniczenie ruchomości stawu, uczucie przeskakiwania oraz zwiększanie czy zmiana obrysów stawu. Ból stawów występuje także w nocy, prowadząc do bezsenności. Najczęściej lokalizuje się w stawach kolanowych, biodrowych oraz ramiennych. Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów jednocześnie.

Najczęstszym objawem, który budzi pierwszy niepokój, jest ból w obrębie stawu. Tkliwość oraz obrzęk stawu, jego niestabilność, sztywność, a także odgłos i uczucie „trzeszczenia”. Takie sygnały wskazują, że należy wybrać się do specjalisty.

Choroba zwyrodnieniowa stawów może dotyczyć każdego stawu. Częstość występowania choroby zwyrodnieniowej stawów zwiększa się wraz z wiekiem, ale dotyczy ona również młodych osób. Niekiedy dotyka je już przed trzydziestym rokiem życia. Szczególnie dotyczy to osób po przebytych urazach bądź sportowców.

Zwyrodnienie stawów – przyczyny

Pierwotną przyczyną osteoartrozy są: skłonności genetyczne, nieprawidłowy skład chemiczny mazi stawowej, niewłaściwe ukrwienie stawów oraz wpływ różnych chorób o podłożu hormonalnym czy metabolicznym.
Przyczyny pojawienia się zwyrodnienia stawów mogą również mieć charakter wtórny i przy odpowiedniej ich kontroli można znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania. Przyczyny wtórne to: nadwaga i otyłość, osłabienie mięśni otaczających staw, rodzaj pracy obciążający stawy, intensywne uprawianie sportów z obciążeniem czy zaburzenia w budowie stawu.

Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów?

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów przebiega wielotorowo i zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania choroby.
Leczenie niefarmakologiczne spowalnia degradację chrząstki stawowej, ale również pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć objawy choroby i liczbę zażywanych leków. Do tego rodzaju  leczenia zalicza się fizjoterapię. Dobrze dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia pozwalają zachować sprawność i zmniejszają dolegliwości bólowe.
Leczenie farmakologiczne zwyrodnienia stawów ma przede wszystkim na celu walkę z bólem. Chorobę w zaawansowanym stanie leczy się również metodami chirurgicznymi.

Nasze pakiety lecznicze:


Pakiet I „Zmiany zwyrodnieniowe” – 5 sesji (1 sesja/dzień)

W skład 1 sesji wchodzą zabiegi:

cena pakietu: 360,00 zł (cena zabiegów poza pakietem 400,00 zł)
Konsultacja fizjoterapeuty w pakiecie GRATIS

________________________________________________

Pakiet II „Zmiany zwyrodnieniowe” – 5 sesji (1 sesja/dzień)

W skład 1 sesji wchodzą zabiegi:

cena pakietu: 520,00 zł (cena zabiegów poza pakietem 550,00 zł)
Konsultacja fizjoterapeuty w pakiecie GRATIS