fbpx

Co to jest wada postawy?

Wada postawy to nieprawidłowa, niefizjologiczna postawa ciała. Każda nieprawidłowość w budowie ciała może mieć negatywny wpływ na całościowe funkcjonowanie organizmu.

Wady postawy dzielimy na:

  • wrodzone (wady wrodzone kości i mięśni)
  • nabyte (wynikające z siedzącego trybu życia, braku odpowiedniej dawki ruchu, nadwagi czy przebytych urazów).

Wady postawy – przyczyny

Obecnie coraz mniej czasu poświęcamy na aktywne spędzanie wolnego czasu. Prowadzimy siedzący tryb życia, często w nieprawidłowych pozycjach szczególnie podczas odrabiania lekcji, w trakcie zabaw, pracy przy biurku. Do wad postawy przyczyniają się także wrodzone schorzenia i wady kręgosłupa, dysplazja stawów biodrowych, urazy, choroby neurologiczne czy wady wzroku.

Wady postawy – charakterystyka

Wyróżnia się trzy etapy rozwoju wad postawy:

  • zmiany czynnościowe – osłabienie bądź nadmierne rozciągnięcie określonych grup mięśniowych
  • zmiany funkcjonalne – dotyczą aparatu więzadłowego i mięśniowego
  • zmiany strukturalne – dotyczą aparatu więzadłowego i mięśniowego, ścięgien oraz układu kostnego

Ze względu na lokalizację odchyleń od normy, wady postawy można podzielić na:

  • wady kręgosłupa (plecy okrągłe, plecy okrągło-wklęsłe, plecy wklęsłe, plecy płaskie, skolioza – skrzywienie boczne kręgosłupa)
  • wady klatki piersiowej (kurza klatka piersiowa, klatka piersiowa lejkowata),
  • wady kończyn dolnych i stóp (koślawe kolana, kolana szpotawe, stopa końsko-szpotawa, stopa szpotawa, stopa koślawa, płaskostopie).

Wady postawy – rodzaje

  • Wady postawy – skolioza

Skolioza to rodzaj zniekształcenia kręgosłupa w trzech płaszczyznach, w których zachodzi ruch. Oznacza to, że jego kształt jest zaburzony, gdyż pojawia się rotacja kręgów. Poza tym obserwujemy także komponentę nieprawidłowych zmian w płaszczyźnie czołowej i strzałkowej. Charakterystyczne jest to, że w trakcie wykonywania określonych testów przez fizjoterapeutę u dzieci pojawia się garb.

  • Wady postawy – lordoza

Sama lordoza nie jest wadą, pod warunkiem, że posiada ściśle określone parametry. W warunkach fizjologicznych jest to wygięcie kręgosłupa ku przodowi. Problem zaczyna się w momencie, kiedy wartość lordozy jest zbyt duża lub zbyt mała. W obu przypadkach funkcja amortyzacyjna kręgosłupa zostaje zaburzona, co może generować przeciążenia w obrębie całego narządu ruchu.

  • Wady postawy – kifoza

Kifoza posiadająca prawidłową wartość jest fizjologią. Dopiero jej spłaszczenie lub pogłębienie rodzi problem, dochodzi wówczas do powstania kifozy patologicznej (pod postacią hyperkifozy piersiowej lub kifozy lędźwiowej). Podstawową formą leczenie pleców okrągłych jest fizjoterapia. Pogłębiona kifoza jest charakterystyczna dla osób, które cierpią na chorobę Scheuermanna.

Wady postawy – rehabilitacja

Leczenie wad postawy, jest procesem długotrwałym i musi być poprzedzone szczegółową diagnostyką i oceną wielkości zaburzeń. Rehabilitacja polega na zastosowaniu ćwiczeń, które mają za zadanie skorygować ustawienie poszczególnych elementów i doprowadzić do uzyskania symetrycznej postawy.

Podstawą leczenia zachowawczego jest indywidualny proces terapeutyczny. Tylko odpowiednio dobrane  i wykonywane w prawidłowy sposób ćwiczenia, połączone z terapią będą przynosiły zamierzone efekty.

Profilaktyka czyli jak nie dopuścić do wad postawy

W zapobieganiu wadom postawy bardzo ważne są okresowe kontrole u lekarza i fizjoterapeuty. Pozwala to w odpowiednim czasie wychwycić występujące nieprawidłowości.

Najistotniejszym elementem jest obserwacja dziecka przez rodziców. Rodzice widząc dziecko codziennie mają szansę zauważyć pierwsze problemy. Warto przyjrzeć się dziecku zarówno podczas siedzenia jak i w pozycji stojącej. Należy też zwracać uwagę na sposób poruszania się. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do specjalisty lekarza czy fizjoterapeuty, który zbada postawę ciała.

Cenne jest też korzystanie z porad specjalistów, aktywność ruchowa i stosowanie zasad ergonomii podczas pracy, nauki czy spędzania wolnego czasu.

Pakiet „Leczenie wad postawy” – 5 sesji (1 sesja/dzień)

W skład 1 sesji wchodzą zabiegi:

cena pakietu: 810,00 zł (cena zabiegów poza pakietem 900,00 zł)
Konsultacja fizjoterapeuty w pakiecie GRATIS