fbpx

USG ortopedyczne

(USG narządu ruchu)

Badanie ultrasonograficzne narządu ruchu, czyli USG ortopedyczne to bezinwazyjne i bezbolesne badanie diagnostyczne chorób i nieprawidłowości układu mięśniowo-szkieletowego. W Centrum Medycznym Herbrand w Aleksandrowie Łódzkim badanie USG narządu ruchu wykonują doświadczeni ortopedzi. Z USG ortopedycznego w CM Herbrand korzystają pacjenci z Aleksandrowa Łódzkiego, a także Łodzi i całego województwa.

Konsultacja ortopedyczna: 170,00 zł
Badanie USG z opisem: 150,00 zł
Konsultacja ortopedyczna + badanie USG z opisem: 200,00 zł

Zapisy:
tel: 42 276 55 85 lub mailowo rejestracja@nzozherbrand.pl.

Wskazania do USG ortopedycznego 

Podczas USG narządu ruchu ortopeda ocenia stan stanów, mięśni i więzadeł. Sprawdza czy występują zmiany patologiczne tych tkanek, a jeśli tak określa ich charakter. Badanie ultrasonograficzne wykonywane jest u pacjentów po urazach, zmagających się ze stanami zapalnymi, przewlekłymi schorzeniami i zwyrodnieniami. Badanie USG narządu ruchu pozwala również sprawdzić czy w obrębie kości nie pojawił się obrzęk, cysta, guz lub tętniak. Badanie USG bioder wykonuje się także u noworodków.

Podsumujmy wskazania do badania ultrasonograficzne narządu ruchu:

  1. Stan po urazie stawów i ścięgien
  2. Stany zapalne
  3. Choroba reumatyczna stawów
  4. Zniekształcenia w obrębie stawów
  5. Obrzęk stawów
  6. Wady wrodzone narządu ruchu
  7. Kontrolne badanie USG bioderek noworodka

Zakres badania USG narządu ruchu

  • USG stawu biodrowego (USG bioder)
  • USG stawu skokowego i stopy
  • USG stawu kolanowego (USG kolana)
  • USG stawu łokciowego (USG łokcia)
  • USG stawu ramiennego (USG ramienia)
  • USG nadgarstka i ręki
  • USG mięśni kończyny dolnej
  • USG mięśni kończyny górnej
  • USG zmian pourazowych, zmian zapalnych, obrzęków i guzów, krwiaków i torbieli
  • USG badania diagnostyczne przedoperacyjne

 

Badanie USG prowadzą lekarze ortopedzi

Wizytę możesz umówić osobiście w rejestracji centrum medycznego Herbrand, telefonicznie pod numerem 42 276 55 85 bądź mailowo rejestracja@nzozherbrand.pl.

Ortopedzi

Jak przygotować się do badania ortopedycznego USG?

Badanie USG nie wymaga od pacjenta przygotowania. Przed badaniem należy usunąć wszelkie opatrunki usztywniające/unieruchomienia lub tzw. tape’y. Na wizytę, która obejmuje konsultację ortopedyczną wraz z badaniem USG zabierz wyniki innych badań ortopedycznych, jeśli takimi dysponujesz.

Przeciwskazania do USG narządu ruchu

Przeciwskazaniem do badania USG ortopedycznego (USG narządu ruchu) są zmiany w obszarze podlegającym badaniu, takie jak:

  • infekcje,
  • otwarte rany,
  • uszkodzenia kości
  • oparzenia występujące

 

Co można zobaczyć w USG?

Mięśnie

USG można wykorzystać jako narzędzie do oceny aktywności mięśni, ich uszkodzenia czy zerwania, możemy znacznie łatwiej zlokalizować rozerwania, ocenić i zmierzyć wielkość krwiaka oraz monitorować proces zdrowienia. Poza tym badanie to pozwala zaobserwować sklejenia i zbliznowacenia tkanek.

Ścięgna

Podobnie jak mięśnie można badać w sposób statyczny oraz dynamiczny, co pozwala na oszacowanie nie tylko ich wewnętrznej struktury, ale także zbliznowaceń, podwichnięć, niestabilności oraz patologicznych zmian.

Kości

Może być przydatne do oceny okostnej, ponieważ widoczne są jej przerwania szczególnie w ocenie złamań, złamań z przeciążenia, zapalenia kości. Możemy również obserwować wyrośla kostne, zmiany rozwojowe, jak również skostnienia pozaszkieletowe.

Stawy

USG jest doskonałym narzędziem do wykrywania wysięku w stawie, pozwala ocenić chrząstkę stawową, jej grubość, zarys i wykryć już we wczesnym stadium jej zwyrodnienie. Bardzo dobrze widoczne są również łąkotki stawowe i ich uszkodzenia oraz zerwania i naderwania więzadłowe, co pozwala na ocenę stabilności stawu.

Nerwy

Podobnie jak w ocenie ścięgien i mięśni możliwe są do zaobserwowania sklejenia i zbliznowacenia drażniące nerw, zmiany pourazowe takie jak uszkodzenia związane z naciągnięciem czy stłuczenia nerwu oraz widoczne są zmiany patologiczne np. nerwiak.