fbpx

Opis i charakterystyka zabiegu

Zabieg z użyciem osocza bogato płytkowego zwany inaczej „wampirzym liftingiem” jest zabiegiem regeneracyjnym. W medycynie estetycznej wykorzystywany jest wypełnienia zmarszczek, poprawie objętości skóry poprzez nadanie jej sprężystości, jędrności, gęstości oraz uczucia gładkości co nadaje skórze naturalny świeżego wyglądu. Jest alternatywą dla osób, które obawiają się zastosowania innych zabiegów z użyciem toksyny botulinowej, które mogłyby w ich przekonaniu wpłynąć niekorzystnie na kształt twarzy.

Kwas hialuronowy

Osocze krwi w 90% stanowi woda. Pozostałą część białka, lipoproteiny, kwasy tłuszczowe, cholesterol, hormony, glukoza, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E, K, produkty przemiany białek takie jak mocznik czy aminokwasy, sole mineralne, jony sodu, potasu i wapnia i wiele innych. Wszystkie wyżej wymienione składniki mają wpływ na procesy regeneracji skóry, jednakże z punktu widzenia medycyny estetycznej dużą wagę przywiązuje się do obecności w osoczu płytek krwi, które zawierają liczne czynniki wzrostu stymulujące i wespół z pozostałymi składnikami osocza wzmagają i przyśpieszają procesy regeneracji. Stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu oraz proces angiogenezy, czyli tworzenia się nowych naczyń w skórze co poprawia jej krążenie krwi. Materiał, czyli krew pobrana do pozyskania osocza jest biozgodna, co stanowi alternatywę dla pacjentów, którzy mają doświadczenie problemów alergicznych z innymi preparatami. Należy podkreślić, że skład naszego osocza zależy od nas samych (głównie diety, przyjmowanych leków, spożywanych napojów). Dlatego też efekty zabiegu w dużej mierze zależą nie tylko od lekarza planującego zabieg i sposobu jego wykonania, ale i od pacjenta. Stąd u pacjentów mających doświadczenie w ilości takich zabiegów pojawia się pytanie, dlaczego kolor ich osocza za każdym razem ma inny odcień lub kolor. Osocze krwi ma przeważnie odcienie koloru słomkowego, jest bardziej żółte, gdy mamy w składzie więcej cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Natomiast w przypadku chorób lub dysfunkcji wątroby osocze może przybrać odcień koloru brązowego. Ostatecznie to lekarz podejmuje decyzje czy dane osocze kwalifikuje się do wykonania zabiegu, oceniając jego wygląd.

Zabieg polega na ustaleniu miejsc, na które ma być wykonany zabieg. Następnie pobierana jest krew w ilości odpowiedniej dla zaplanowanego obszaru skóry. Krew zostaje poddana procesowi celem uzyskania kilkunastu mililitrów właściwego osocza. Następnie tak uzyskany preparat wprowadza się w wybrane miejsca skóry metodą mezoterapii igłowej lub liniowo wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry. Zabieg poprzedzony jest użyciem kremu miejscowo znieczulającego.

Zabieg trwa od 20 do 40 minut. Czasem pojawić się może zasinienie lub obrzęk w miejscu wkłucia. Jest praktycznie bezbolesny. Po zabiegu należy stosować niekiedy preparaty przyśpieszające gojenie się skóry (miejscowego obrzęku i zasinień) np. maść z Arniki. Pierwsze efekty widoczne są 2-4 tygodniach od zabiegu.

Przeznaczony jest dla osób odczuwających potrzebę rewitalizację trudnych okolic oczu i szyi, stosowany jest w leczeniu blizn potrądzikowych, leczeniu łysienia, poprawie elastyczności, gęstości i sprężystości skóry, przyśpieszeniu gojenia po zabiegach laserowych, profilaktyce starzenia się skóry.

Po osiągnięciu pożądanego efektu rewitalizującego zabieg ten w celu utrzymania prawidłowej kondycji skóry powtarza się w zależności o wieku pacjenta oraz indywidualnych potrzeb. U osób poniżej 35 roku życia zabieg ten powtarza się w profilaktyce starzenia skóry jeden raz na 12-24 miesiące. Osoby pomiędzy 35-45 rokiem życia raz na 9-12 miesięcy. Po 60 roku życia zabieg należy powtórzyć po 3, 9 i 18 miesiącach od pierwszego zabiegu.

Terapia osoczowa jest jednym z zabiegów, do którego pacjenci wracają najchętniej ze względu na szybką rekonwalescencję, poprawę kondycji skóry oraz widoczne spowolnienie procesu starzenia skóry.

Przeciwwskazania:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • choroba nowotworowa,
  • choroby przebiegające z zaburzeniami funkcji lub liczby płytek krwi,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • choroby krwi,
  • aktywna opryszczka lub inne zakażenia skóry.