fbpx

42 276 55 85, rejestracja@nzozherbrand.pl

Stopa cukrzycowa – czym jest zespół stopy cukrzycowej? 

Stopa cukrzycowa to przewlekłe powikłanie cukrzycy. Występuje zarówno u chorych na cukrzycę typu 1, jak i 2. Jest to owrzodzenie (płytkie lub głębokie przerwanie ciągłości skóry), które najczęściej występuje pod główkami kości śródstopia, na grzbietach palców i na pięcie. Stopa cukrzycowa jest pozbawiona czucia bólu i temperatury, a owrzodzeniu może towarzyszyć deformacja stopy.

Przyczyny stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa pojawia się u części osób chorych na cukrzyce. Aby do niej doszło, musi pojawiać się kilka szkodliwych elementów następujących po sobie. Jej pierwszym czynnikiem jest wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemia), który utrzymuje się przez dłuższy czas. Hiperglikemia prowadzi do zmian miażdżycowych i do neuropatii nerwów. Z powodu neuropatii, czyli uszkodzenia nerwów dochodzi do zaburzeń czucia i osłabione mięśnie utrzymujące prawidłowy kształt i sklepienie stopy.

Jaki ma to związek ze stopą cukrzycową? Chory dotknięty uszkodzeniem nerwów może przestać odczuwać ból, nie czuć, że stopa jest skaleczona czy nie reagować na szkodliwe czynniki, np. zbyt wysoką temperaturę prowadzącą do poparzeń stopy.

Ponadto może dojść do osłabione mięśnie utrzymujące prawidłowy kształt i sklepienie stopy. Stopa nieprawidłowo styka się z podłożem. W miejscach ciągłego nacisku tworzą się odciski, w których z czasem dochodzi do owrzodzenia, zakażeń i infekcji bakteryjnych. Tak powstają poważne uszkodzenia stopy, które nazywamy stopą cukrzycową neuropatyczną.

Innym rodzajem jest stopa cukrzycowa niedokrwienna, która powstaje w wyniku miażdżycy tętnic kończyn dolnych. Niedostateczne krążenie krwi prowadzi do miejscowej osteoporozy, zapalenia kości i szpiku, martwicy, złamań, zwichnięć stawów i w konsekwencji do znacznego zniekształcenia stopy.

Niekiedy oba typy występują razem.

Stopa cukrzycowa – objawy 

Typowymi objawami stopy cukrzycowej są: infekcje, zgrubienie warstwy rogowej naskórka, czyli modzele, owrzodzenia oraz destrukcja tkanek głębokich. Innym objawami zespołu stopy cukrzycowej jest odczuwanie bólu stopy w czasie ruchu lub w spoczynku, drętwienie stóp, ich zniekształcenie czy charakterystyczny sposób chodzenia.

Leczenie stopy cukrzycowej

Leczeniem stopy cukrzycowej zajmują się chirurdzy naczyniowi, diabetolodzy i podolog. Z uwagi na bardzo poważne komplikacje stopy cukrzycowej, od razu przy pierwszych niepokojących objawach należy udać się do specjalisty w celu odpowiedniej diagnozy i wdrożenia programu leczenia. Ponadto, aby leczenie mogło przynieść efekt, niezbędne jest unormowanie cukrów.

Leczenie stopy cukrzycowej powinno być kompleksowe i obejmować kilka różnych aspektów. W naszym centrum medycznym, oprócz doświadczonych podologów, chirurgów i ortopedów, oferujemy zabiegi wspomagające leczenie stopy cukrzycowej.

Chcesz zapisać się do podologa lub na zabiegi leczenia stopy cukrzycowej? Napisz do nas

9 + 5 =

Efekty leczenia stopy cukrzycowej w komorze hiperbarycznej.