fbpx

Chcesz umówić się na konsultację lekarską i zabieg, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 42 276 55 85
Gwarantujemy krótki czas oczekiwania i specjalistyczną pomoc.

Kwas hialuronowy w ortopedii

Kwas hialuronowy jest jedną z najważniejszych składowych odżywczych dla mazi stawowej, która zmniejsza tarcie w stawach, czyniąc ją bardziej lepką. Im starszy organizm, tym mniej kwasu wytwarza, stąd choroby stawów i związane z nimi problemy z poruszaniem. Cząsteczki hialuronianu znakomicie wiążą cząsteczki wody, dlatego są one głównym dostawcą tej substancji do bardzo słabo ukrwionej chrząstki szklistej w stawach.

Kwas hialuronowy jest substancją lepką, dzięki czemu podany za pomocą zabiegu wiskosuplementacji (wstrzyknięcia dostawowego) jest w stanie wytworzyć warstwę ochronno-odżywczą dla chrząstki stawowej.

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy w ortopedii, zapewniania stawom sprawność smarując powierzchnie stawowe, regenerując chrząstkę stawową, przez co ułatwia ruch, a także chroni przed urazami mechanicznymi.

Iniekcja kwasem hialuronowym działa przeciwbólowo i przeciwzapalne. Niweluje ból pourazowy, krepitację czyli tzw. chrzęszczenie w stawie czy stan zapalny błony maziowej. Ponadto zabezpiecza chrząstkę szklistą przed degeneracją. Odżywienie stawu oraz poprawa jego smarowania przekłada się na jego lepszą pracę i mniejsze dolegliwości bólowe podczas powrotu do sprawności.

Efekty widoczne są od pierwszych dni po zabiegu, jednak pełne działanie hialuronianu pojawia się zazwyczaj po 2-3 tygodniach od zabiegu.

Leczenie stawów kwasem hialuronowym

W ortopedii, stosowane są między innymi zastrzyki zawierające syntetyczny odpowiednik tej substancji. Przypadkiem, w którym hialuronian jest stosowany najczęściej, jest choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza). Schorzenie to, powoduje ból i znacznie utrudnia poruszanie się. U chorego zmienia się skład płynu stawowego i stopniowo traci on chrząstkę stawową. Choroba dotyczy najczęściej stawów kolan lub bioder. Dzięki wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego, poprawiają się właściwości płynu stawowego – staje się on bardziej lepki, a chrząstka stawowa ulega regeneracji, ma większą śliskość. Terapia ma działanie przeciwbólowe i usprawnia ruch. Metoda iniekcji kwasu jest bezbolesna i znacznie skuteczniejsza od środków przeciwbólowych, podawanych doustnie.

Kwas hialuronowy suplementuje się też w innych schorzeniach stawów, stanach zapalnych lub bólach stawowych. Mogą to być urazy sportowe lub te, spowodowane brakiem aktywności czy przeciążeniem.

Wskazania do zastosowania kwasu hialuronowego

  • dehydratacja poszczególnych tkanek,
  • wczesne zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej,
  • pourazowe uszkodzenia chrzęstne,
  • przeciążeniowe urazy łąkotki.

Przeciwwskazania do zabiegu

  • ciąża i karmienie,
  • nowotwór,
  • choroby układu immunologicznego,
  • urazy lub stany zapalne skóry,
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe.

Cena i zapisy:

Cena:

  • okolica – 200 zł

Zapisy:

tel.: 42 276 55 85
mail: rejestracja@nzozherbrand.pl
adres: pl. T. Kościuszki 28, Aleksandrów Łódzki