fbpx

Perspektywa drobnej medycznej ingerencji z zakresu medycyny estetycznej, koniecznego zabiegu chirurgicznego, stomatologicznego czy też poważnej operacji, służącej poprawie naszego zdrowia z pewnością budzi lęk. U pacjentów i ich bliskich rodzi się wiele wątpliwości i pytań: „Czy potem wszystko będzie dobrze, czy nie dojdzie do zakażenia?” Na szczęście, jeśli dobrze się do takiego zabiegu przygotujesz, możesz uniknąć wszelkich komplikacji.

W przygotowaniu do zabiegów chirurgicznych najważniejszym czynnikiem jest właściwe odżywienie pacjenta na poziomie komórkowym – w tym celu wszystkim osobom przygotowującym się do takiego zabiegu doradzamy skorzystanie z Terapii Fenotypowej – najnowszej zdobyczy medycyny żywieniowej. Należy to wyraźnie podkreślić nie chodzi tu bynajmniej o to, by się „dobrze najeść” – wręcz przeciwnie, pacjent do operacji powinien być na czczo. Jednak na kilka tygodni wcześniej powinien odżywiać swoje komórki, aby były one w stanie poradzić sobie ze wstrząsem spowodowanym operacją – anestezją, transfuzją krwi, środkami przeciwbólowymi, antybiotykami.

Do jednych z najczęstszych i najpoważniejszych powikłań pooperacyjnych należą: zakażenia, obrzęki, niedokrwienie, martwica, niedowłady. Przyczyniają się one do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, wydłużają czas hospitalizacji oraz zwiększają koszty leczenia.

Jak wykazano w licznych badaniach naukowych podstawą ich wystąpienia jest najczęściej niedotlenienie tkanek. Uszkodzona tkanka na różnej głębokości cierpi z jednej strony z powodu ingerencji chirurgicznej, a z drugiej z powodu braku dostępu tlenu, który spełnia funkcje regenerujące. Brak tlenu uniemożliwia szybki powrót do zdrowia, ponieważ bez niego wszystkie tkanki i komórki tracą siłę do metabolizmu. Celem ograniczenia powikłań pooperacyjnych i najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest więc odpowiednie przygotowanie się do zabiegu oraz właściwa regeneracja po interwencji chirurgicznej, czyli prawidłowe odżywienie i dotlenienie organizmu.

Tlenoterapia hiperbaryczna to zabieg, w wyniku którego zawartość tlenu w organizmie gwałtownie wzrasta, między innymi dlatego że tlen jest przenoszony nie tylko przez hemoglobinę, ale także rozpuszcza się w osoczu krwi. Niebywała skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w okresie rekonwalescencji pooperacyjnej to efekt wywołanej dostawą tlenu poprawy krążenia krwi i maksymalnego dotlenienia tkanek. „Zapas” tlenu w komórkach, do którego przyczynia się tlenoterapia hiperbaryczna, sprawia, że po zabiegach chirurgicznych regeneracja organizmu przebiega zdecydowanie szybciej, zmniejsza się ryzyko samego zabiegu i nie dochodzi do powikłań infekcyjnych.

Tlenoterapia hiperbaryczna pomaga zminimalizować ryzyko powikłań i skraca czas rekonwalescencji poprzez:

  • ośmiokrotny wzrost komórek macierzystych, które wykazują zdolność regeneracji,
  • tworzenie nowych naczyń krwionośnych (angiogeneza),
  • stymulacje aktywności leukocytów i nie dopuszczenie do powstania infekcji,
  • zwiększenie aktywność granulocytów, które wykazują zdolność niszczenia bakterii,
  • stymulację fibroblastów, które odpowiedzialne są za syntezę m.in. kolagenu i elastyny, czyli włókien zapewniających elastyczność skórze,
  • przyśpieszenie regeneracja nabłonka,
  • zwiększenie utlenowania i przepływu krwi w tkankach niedotlenionych,
  • pobudzenie i przyspieszenie naturalnych procesów leczenia ran,
  • przyspieszenie wydalanie toksyn i poprawę metabolizm całego ciała.