fbpx

Opis i charakterystyka zabiegu

Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym. Występuje we wszystkich organizmach. Funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody w skórze właściwej. Kwas hialuronowy jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej człowieka. Wspomaga odpowiednie funkcjonowanie skóry, stymulując rozmnażanie i rozrastanie zdrowych skóry w macierzy kolagenowej. Dzięki jego obecności skóra jest sprężysta, elastyczna, odpowiednio nawilżona, przez co niweluje zmarszczki i redukuje efekty starzenia skóry. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego maleje, skóra traci zdolności wiązania wody, zaczynają powstawać zmarszczki i pojawiają się pierwsze oznaki starzenia skóry.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy występuje w postaci nieusieciowanej oraz w różnym stopniu usieciowanej. Dzięki temu kwas hialuronowy w zależności od swojej budowy różni się stopniem wiązania wody, a dzięki stopniu usieciowania, czyli gęstości, wykazują różną trwałość w wykonywanych zabiegach medycznych. Dlatego też kwas hialuronowy nieusieciowany w zabiegach medycyny estetycznej stosuje się w celach rewitalizacji ze względu na posiadane dobre właściwości nawilżające zwłaszcza w przypadku skóry przesuszonej, wiotkiej oraz zmęczonej. Natomiast kwas hialuronowy usieciowany o różnych stopniach gęstości wykorzystuje się w zabiegach medycyny estetycznej, mając na celu wypełnianie bruzd, przywracaniu objętości oraz kształtu twarzy. Dzięki dysponowaniu szerokim wyborem preparatów kwasu hialuronowego usieciowanego powszechnie zwanych „wypełniaczami” zabiegi w medycynie estetycznej mają szerokie zastosowanie, będąc niekiedy alternatywą dla zabiegów czy operacji plastycznych. Oczywiście ze względu na hialuronidazę – enzym występujący w organizmie człowieka, wolne rodniki oraz wiele innych czynników zewnętrznych kwas hialuronowy usieciowany ulega degradacji. Dlatego też, zabiegi z użyciem preparatów kwasu hialuronowego w celu uzyskania efektu estetycznego należy powtarzać. W zależności od rodzaju zabiegu oraz wykorzystanego preparatu trwałość pożądanego efektu estetycznego utrzymuje się od kilku miesięcy do ponad roku. Po tym okresie przy niepowtarzaniu zabiegów postępuje naturalny biologiczny proces starzenia skóry.

Cel i przebieg zabiegu

Zabieg jest przeznaczony dla wszystkich, którzy odczuwają potrzebę poprawę elastyczności i sprężystości skóry, nawilżenia, stwierdzą, że ich skóra jest sucha, wiotka i zmęczona, zmniejszenia lub wygładzenia zmarszczek oraz bruzd w celu redukcji efektów starzenia skóry, wypełnienia brakujących objętości np. na policzkach, ustach, przywrócenia kształtu twarzy sprawiając, że twarz uzyskuje świeży i młodszy wygląd. Zabieg jest mało inwazyjny. Wymaga znieczulenia miejscowego przy preparatach nieposiadających w swoim składzie środka znieczulającego – lignokainy. Niektóre zabiegi wymagają planowania pod kątem pory dnia czy tygodnia, nie wymaga rekonwalescencji. Efekty zabiegu, są praktycznie natychmiastowe (np. wolumetria policzków, konturowanie, nawilżenie, powiększenie ust), lecz pełen efekt skuteczności podlega ocenie 4-6 tygodniach. Zabieg polega na podaniu preparatu w ściśle określone miejsca skóry, któremu czasem towarzyszy uczucie „rozpierania”. Czasem po zabiegu pojawia się obrzęk, zasinienie w miejscu podania, które przeważnie szybko ustępują. Zabieg trwa od 20 do 45 minut. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać nadmiernego nasłoneczniania, wysokich temperatur (sauna), wysiłku fizycznego, spożywania alkoholu, masowania twarzy, zwłaszcza w miejscu zabiegu. Ważne ze względu na właściwości kwasu hialuronowego jest spożywanie dużej ilości wody.

Przeciwwskazania:

  • uczulenie na składnik preparatu,
  • alergia zwłaszcza na białko,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • ostry proces zapalny miejscowy skóry,
  • czynna infekcja,
  • gorączka,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • zynna choroba nowotworowa,
  • niektóre choroby przewlekłe,
  • choroby immunoloigczne.