fbpx

Opis i charakterystyka zabiegu

Toksyna botulinowa typu A to białko wytwarzane przez bakterie (laseczki jadu kiełbasianego; Clostridium botulinum). Od czasu wyizolowania bakterii w 1897 roku, a następnie wyizolowania toksyny botulinowej w 1944 roku, stwierdzono, że podawana w odpowiednich dawkach oraz w określone miejsca może wykazywać określone działanie lecznicze. W końcu lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy po raz pierwszy raz zastosowano toksynę botulinową w leczeniu zeza zaczęto stosować ją w innych stanach chorobowych, które charakteryzuje nadmierne, nieprawidłowe napięcie mięśniowe np. kurcz powiek, bruksizm, połowiczy kurcz twarzy, kręcz karku, nadmierna  spastyczność mięsni czy też w innych stanach jak przewlekła migrena.

Kwas hialuronowy

Obecnie toksyna botulinowa typu A stosowana jest szeroko w medycynie estetycznej przy niwelowaniu zmarszczek mimicznych, głównie w obrębie 1/3 górnej części twarzy – okolicy czoła, nasady nosa, brwi czy tzw. kurzych łapek.

Działanie toksyny botulinowej polega na zablokowaniu wydzielania acetylocholiny oraz trwałego połączenia z płytką nerwowo-mięśniową czego rezultatem jest porażenie skurczu mięśnia. Efekt zmniejszenia lub zniesienia zmarszczek nie jest trwały, gdyż w miarę upływu czasu dochodzi stopniowo, dzięki tworzeniu się nowych połączeń nerwowo – mięśniowych do powrotu przekazywania impulsów nerwowych. Przeważnie efekt taki trwa od 4 do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć celem osiągnięcia ponownie efektu estetycznego.

Cel i przebieg zabiegu

Zabieg jest przeznaczony dla wszystkich, którzy odczuwają potrzebę zmniejszenia lub wygładzenia zmarszczek mimicznych i redukcji efektów starzenia skóry. Wzmożona potliwość skóry powodująca dyskomfort w życiu osobistym czy zawodowym. Zabieg jest mało inwazyjny. Nie wymaga znieczulenia. Nie wymaga planowania pod kątem pory dnia czy tygodnia, nie wymaga rekonwalescencji. Efekty zabiegu pojawiają się po kilku dniach. Zabieg polega na podaniu w odpowiedniej dawce i w odpowiednich miejscach toksyny botulinowej co daje efekt terapeutyczny tylko w tych mięśniach, do których została podana, a w przypadku wzmożonej nadpotliwości tylko w tym miejscu skóry, której dotyczy problem. Zabieg trwa od 15 do 30 minut. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać nadmiernego nasłoneczniania, wysokich temperatur (sauna), wysiłku fizycznego, spożywania alkoholu, odpowiedniego ułożenia głowy (nadmierne pochylanie, lub ułożenie na boku). Zlecenia podyktowane są koniecznością wchłonięcia się leku i uzyskaniu planowanego efektu terapeutycznego.

Przeciwwskazania:

  • uczulenie na składnik preparatu,
  • alergia zwłaszcza na białko,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby nerwowo – mięśniowe (np. miastenia),
  • ostry proces zapalny miejscowy skóry,
  • czynna infekcja,
  • gorączka,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • czynna choroba nowotworowa,
  • niektóre choroby przewlekłe,
  • choroby immunologiczne.