fbpx

Czym jest biofeedback?

Metoda terapii za pomocą biofeedbacku EEG (Elektro Encefalo Grafia), zwana inaczej neurofeedback, polega na wykorzystywamiu różnych zakresów fal elektromagnetycznych, które wytwarza nasz mózg. Przykładem mogą służyć fale alfa (w stanie spokoju, rozluźnienia), środkowe pasmo fal beta (w stanie wyczerpującego wysiłku umysłowego) oraz fale delta w stanie głębokiego snu, podczas którego mózg się relaksuje. W przypadku, gdy występują niektóre dysfunkcje mózgu, pojawiać się może jak niedobór, tak i nadmiar fal o konkretnych częstotliwościach, co może skutkować brakiem możliwości wykonywania przez pacjentów pewnych czynności. Na przykład w przypadku dzieci z ADHD istnieje problem ze skupieniem się na wykonaniu pewnych zadań lub kontrolowaniem własnych emocji. Urządzeniem do neurofeedbacku jest wzmacniacz fal EEG. Elektrody, które w nim podłącza się do różnych miejsc na skórze głowy oraz na uszach, zbierają dane o tym, które pasma fal występują podczas badania. Pacjent jest proszony o sterowanie aktywnością swojego mózgu w taki sposób, aby np. widziany na ekranie autobus szkolny przyśpieszył. Neurofeedback stosuje się również w terapii dzieci z ADHD, czyli zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, a także u ludzi, mających zaburzenia procesu uczenia się, po urazach głowy, ponadto wspomaga leczenie padaczki. Biofeedback zaleca się także osobom zdrowym w celu poprawy koncentracji i pamięci. Metoda pomaga również w leczeniu nerwicy, redukuje stres i poprawia kreatywność.

Biofeedback EMG (Elektro Mio Grafia) polegająca na wychwytywaniu przez urządzenie elektrycznych sygnałów z mięśni, ponieważ zakłada się, że napięcie mięśniowe wskazywać może na stres.

Biofeedback GSR, czyli reakcja skórno-galwaniczna lub EDR (Electro Dermal Response) mierzy elektryczne przewodzenie skóry, zmieniające się w zależności od tego, jak się pobudza współczulny układ nerwowy. Elektrody są mocowane na opuszkach palców. Biofeedback GSR jest metodą, która najlepiej wykrywa zależność między stanem somatycznym a psychicznym człowieka, dlatego wykorzystuje się go nawet w wykrywaczach kłamstw. Terapia natomiast ma za zadanie leczenie nadciśnienia, nadmiernego pocenia się, oraz dychawicy oskrzelowej. Zabieg poleca się również osobom zdrowym, bo mogą poprawić sobie koncentrację oraz zapanować nad emocjami i się zrelaksować.

Biofeedback HEG, czyli Hemo Encephalo Graphy, mierzy temperaturę głowy, wykorzystując termometr na podczerwień, umieszczony na głowie. Inną opcją jest wykorzystywanie zmian spektrum podczerwieni, która jest generowana przez przepływająca krew.

Biofeedback HRV (Heart Rate Variability) opiera się na analizie zmian w rytmie serca. Natomiast istnieje także biofeedback oddechowy, który się przeprowadza za pomocą czujnika rytmu i długości wydechów i stosuje się u pacjentów, cierpiących na padaczkę oraz choroby układu krążenia i układu oddechowego.

Biofeedback RSA, czyli Respiratory Sinus Arrhythmia, to metoda, która ocenia oraz poprawia stan zaburzonych funkcji wegetatywnych. Wykorzystuje się tu urządzenie, które rejestruje elektryczną aktywność serca (EKG), używając elektrod, umieszczonych na skórze klatki piersiowej. Do komputera jest dostarczana informacja EKG poprzez elektrody i głowice, a specjalny program pokazuje na komputerze rytm serca człowieka w czasie rzeczywistym oraz w zrozumiałej postaci multimedialnej. RSA biofeedback stosuje się podczas terapii dzieci z ADHD poprzez zwiększenie kreatywności, koncentracji i pamięci. Dzięki zastosowaniu metody zwiększa się odporność na stres, hamuje się lęki, podnosi się pewność siebie,  zmniejsza się poziom agresji. RSA biofeedback dobrze wpływa na zachowanie dzieci i młodzieży, wspomaga logoterapię i rehabilitację widzenia, ale także stosuje się w leczeniu zaburzeń psychoemocjonalnych. Zabieg często się stosuje w profilaktyce chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowych u często i przewlekle chorujących dzieci, a także w leczeniu zaburzeń wegetatywno-naczyniowych, psychosomatycznych. Biofeedback wspomaga nawet przygotowanie kobiet do porodu oraz stosuje się przy nadciśnieniu, migrenach, a także astmie.

Biofeedback SCP jest metodą, która uczy kontrolowania własnego progu pobudzenia. Osoby z ADHD potrzebują  jego obniżenia, natomiast osoby z padaczką podwyższenia, aby miały one bardziej optymalny poziom. Zmierzone wolne potencjały korowe są tutaj wyznacznikiem tych progów.

Podczas stosowania metody biofeedbacku temperaturowego stosuje się czujnik temperatury, który mocuje się na opuszku palca. Cel treningu to podniesienie temperatury konkretnego pacjenta powyżej aktualnej. Stosuje się metodę do treningu relaksu, a także do leczenia takich dolegliwości, jak niedokrwienie kończyn, choroba reumatyczna czy astma.

Treningi biofeedback zalecane są jak osobom zdrowym, chcącym poprawić efektywność różnych aspektów swojego życia, tak i w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości.

Treningi metodą biofeedback zalecane są zarówno osobom zdrowym, które chcą poprawić efektywność w różnych dziedzinach swego życia, jak i w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń.

O nas

NZOZ Herbrand to nowoczesne centrum medyczne w sercu Aleksandrowa Łódzkiego. Zapewniamy opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie w kilkunastu specjalizacjach. Gwarantujemy holistyczne i indywidualne traktowanie naszych Pacjentów z wykorzystaniem najnowocześniejszego na rynku sprzętu medycznego.

Godziny pracy

Rejestracja
pon.-pt. 8.00-20.00

Stomatologia
pon.-pt. 9:00-20:00

Rehabilitacja
pon.-pt. 8:00-19:00

Specjalizacje

Ginekologia
Stomatologia
Rehabilitacja
Neurologia
Podologia
Dla dzieci